Filipinler Seyahatim (Ülke hk., uçak bileti ve yolculuk, pasaport ve vize işlemleri)

  -Ülke Hakkında

     Filipinler, Güneydoğu Asya devletidir. Başkenti Manila'dır. 105 milyonu aşan kalabalık bir nüfusu var. 7.107 adadan oluşmaktadır, bu nedenle bir ada ülkesidir. Ülke genel olarak Luzon, Mindanao ve Visayas olmak üzere 3 anakara üzerine kuruludur. Para birimi, Filipinler Pesosudur. Yaklaşık 100 peso 6 Türk lirasına denk gelmektedir. Hristiyan bir ülkedir, Tagalokca ve İngilizce (US-EN) resmi dilleridir. 2 dil de gündelik yaşamda oldukça çok kullanılıyor. Aksan farkı çok fazla görülmüyor, genel olarak aksan problemi yaşamadım; ufak tefek farklılıklar olabiliyor, onlar da belirgin olarak fark edilebiliyor. Bölge halkı ciddi anlamda sıcak kanlı,İngilizce pratik yapmak için bu  ciddi bir avantaj sağlıyor. Pratik yapmak için sizin girişken olmanıza gerek kalmadan, halk sizinle irtibata geçmek istiyor. Turistlere karşı, özellikle Türklere karşı sempatileri var. Sokakta yürürken sürekli birileri selam veriyor, oturduğunuz yerde "Turist misiniz?" diye sorarak sohbet etmeye geliyorlar. Çok sabırlılar, aşırı yoğun bir trafiği var ve ben hiç korna çalana, selektör yapana, kavga edip söylenene rastlamadım :).
        İnternetten yaptığım araştırmalarda; Gaspın ve fuhuşun çok olduğu, insan ve köpek eti yiyen kesimlerin olduğu, yılan ve akrep turşusu yenildiği, aşırı yoksulluk çekildiği, eşcinsellerin yaygın olduğu, hijyenik olmadığı gibi konularda kafamı karıştıran yazılara rastlamıştım. Yoksulluk hakkında bahsedecek olursam; ülkede maddi anlamda her çeşit insanın olduğunu düşünüyorum. Yaşam standartları ve ailelerin gelirleri genel anlamda Türkiye'den düşük fakat yoksul bir ülke demek de abartı olacaktır. Barakalarda yaşayan insanlar çok fazla fakat maddi durumu ciddi anlamda yüksek olan kişiler de vardı. Benim dikkatimi çeken ise, bunların bir arada oluşuydu. Barakaların yanında kocaman villalar... :) Aşırı uçlarda olan kişiler bir arada yaşıyordu. Fuhuş ve gaspa ise hiç rastlamadım fakat erkek eşcinseller ciddi anlamda çok fazlaydı ve bu insanlar toplumsal dışlanmaya maruz kalmıyordu. Ülkemizde bu tarz durumlarda kiralık ev bile verilmesinde problem çıkarılırken Filipinler'de devletin önemli kademelerinde, özel şirketlerin önemli departmanlarında çalışılmasında izin veriliyordu.Türkiye ile en zıt olabilecek özelliklerden biri buydu belki de. 

Sıcak ve aşırı nemli bir iklime sahip, ben Temmuz-Ağustos döneminde gittim. Filipinler'in yağmur dönemiydi. Tayfun duyurularıyla halk sürekli uyarılıyordu. Tayfundan 19 kişi yaşamını yitirmişti. Neredeyse her gün yağmur yağdı ve hava çok sıcaktı. Ama Filipinler'in normal sıcaklarına göre daha serin bir dönem olduğunu söylemişlerdi.

-Uçak Bileti ve Yolculuk

THY direkt uçuş 1 ay öncesinde baktığımda gidiş-dönüş 3.500 TL'ye denk geliyordu. Singapur hava yollarıyla Singapur aktarmalı uçuşumu 2.500 TL'ye aldım. İstanbul Atatürk Havalimanı-Singapur Havalimanı arası yaklaşık 10.30 saat uçuş yaptım. 7 saat Singapur'da bekledikten sonra yaklaşık 4 saat kadar Filipinler'e (Manila'ya) yolculuk yaptım. Toplamda 21-22 saat süren bir yolculuk serüvenim oldu. Dönüşte de yine Singapur aktarmalı geldim. 
       Özellikle iniş ve kalkışta sakız kullanmanızı tavsiye edebilirim. Dış hatlar uçuşlarında, uçak çok daha yükseğe çıktığı ve uçak yolculuğunuz uzun olduğu için basınçtan çok daha fazla etkileniyorsunuz. Benim orta kulağım zarar görmüştü. 
       Doğuya yapılan uzun uçuşlarda Jet Lag riski daha yüksek oluyor. İstanbul'da henüz geceyken siz sonraki güne başlamış bir ülkeye ulaşmış olabiliyorsunuz. Bundan dolayı uyku düzeniniz bozulabiliyor, buna bağlı olarak da hormonal sisteminiz olumsuz etkileniyor. Uyku, yeme, sindirim bozuklukları vs. ile karşılaşabiliyorsunuz. Yolculuğa başlamadan önce dinlenmiş olmanız, gittiğinizde de sabredip uyumak için geceyi beklemeniz jet lag ile başa çıkmanıza yardımcı olacaktır.
      Yanınıza yiyecek bir şeyler almanızı öneririm. THY dışında bir hava yolu şirketiyle yolculuk yapıyorsanız ağız tadınızla farklı olan yemek servisleri yapılacaktır. Yaklaşık 1 gün süren yolculuğunuzda aç kalabilirsiniz. 
      Singapur havayollarından ciddi anlamda memnun kaldım. THY ile aynı diyebilirim. Son araştırmalarda (2015) THY 4. sıradayken Singapur havayolları 2. sırada yer alıyor. Bazı araştırmalarda Singapur havayollarının 1. sırada yer aldığına dair bilgilere de ulaştım. Bu havayoluyla en ufak bir problem yaşamadım. Güleryüzlü ve yardımsever davranıyorlar. Uçağın içi, tuvaletler, ikram edilen ürünler vs. gayet hijyenik. Minderiniz, battaniyeniz koltuğunuzda hazır durumda. Basınçtan minimum düzeyde etkilenmek adına, birkaç saat arayla sıcak havlu dağıtılıyor. Bu havlular uzun uçuşta ferahlamanız, gevşemeniz için çok etkili oluyor. Kesinlikle kullanmanızı öneririm. Uzun uçuşlarda kasların bu şekilde gevşemesi sağlığınız için çok önemli. Uçakta verilen çorapları kullanıp 2-3 saat arayla koridorlarda yürümeniz; basınçtan ve oturmaktan kaynaklı problemlere çözüm olacaktır. Kan akışının sağlanması için bu çorapları giymeniz, yürümeniz önemli.İhmal edilmemeli... Yolcunun rahat etmesi için çoğu şey düşünülmüş durumda. Uçakta çok fazla yiyecek ikram ediliyor, damak tadınıza zıt düşmesi konusunda herhangi bir sorun yok fakat domuz ürünleri kullanılmış olma ihtimalinden dolayı uçuş öncesi yemek tercihinizi buna göre ayarlamanız size özel yiyecek ikram edilmesini sağlayacaktır. Yoksa yiyecek anlamında problem yaşayabilirsiniz. Uzun uçuşta sıkılmamanız adına, eğlence yöntemleri de düşünülmüş. Koltuğunuzun önündeki ekranlarda; oyunlar, filmler, müzikler gayet çeşitlilik gösteriyordu. Birçok dilde filmler vardı, alt yazılı olanlara da erişilebiliyordu. Bunun dışında dil eğitim oyunları vardı. İngilizce eğitimi için gittiğim Filipinler yolculuğumda, eğitimime henüz uçakta başladım diyebilirim :). Singapur havayollarıyla 4 uçuş yaptım. Kaliteli uçaklar ve kaliteli çalışanlarla süren bir yolcuktu. 

Pasaport ve Vize İşlemleri

     Filipinler 1 aya kadar ücretsiz turist vizesi vermektedir. Sadece pasaportunuzu alıp gidebilirsiniz. Ülkeye girişte sağlık ve belge kontrolleri yapılmaktadır. Buna göre ülkeye girişinize izin verilmektedir. Ülkeye geliş nedeninizi sorduklarında dil eğitimi, iş vs için gitmişseniz bunu belirtmenize gerek yoktur. Söylerseniz size yeni sorular sormakta ve işleri zorlaştırmaktadırlar. Gezi amaçlı geldiğinizi, turist olduğunuzu söylerseniz kolaylıkla ülkeye giriş izni alabilirsiniz.


Devamı için blogdaki diğer paylaşımlara bakabilirsiniz.iletişim için: pdr.gamze34@gmail.com
Blogger tarafından desteklenmektedir.