Filipinler Seyahatim (konaklama)


Konaklama


 Manila'da Green Hills'te konakladık. Otelin adı "Elan Hotel". San Juan bölgesi diye geçiyor. Filipinler'in en temiz ve elit mekanlarından biri açıkçası. Metro Manila bölgesi kapsamında yer alıyor. Green Hills alışveriş merkezi çevresinde bulunuyor otel. Bölgeye maddi değeri düşük bazı araçların girmesi yasak, temiz kalması açısından kontrol altında. Sol tarafta gördüğünüz motorlu tek kişilik taşıma araçlarının bölgeye girişi yasaktır. Bu bölgenin, Filipinler'in pahalı mekanlarından biri olduğu söyleniyordu. Fakat bana ücretler Türkiye ile aynı geldi, çok bir şey değişmiyordu. 

Odamız, apart daire şeklindeydi. 2 banyo ve 2 oda, 1 salon, 1 mutfaktan oluşuyordu. Antre, salon ve mutfak olarak kullanılabilecek şekilde dizayn edilmişti. 3 vantilatör, 2 klima mevcuttu. Bunun dışında televizyon, 1 buzdolabı, 1 mikrodalga fırın, 1 ocaklı fırın mevcuttu. 1 odada 3 yatak, diğer odada ise 1 yatak mevcuttu. Ses yalıtımı iyi değildi fakat çok rahatsız edici şekilde ses duymadık. Otelde kafeterya var fakat tatlı ürünleri satılıyor, yemek ihtiyacınızı dışarıda gideriyorsunuz. Alışveriş merkezi içinde ve otelin çevresinde birçok yemek yiyebileceğiniz restoranlar bulunuyor. Hemen yakınında 1 Türk restoranı var. "Feta" diye sorduğunuzda biliniyor, gösterebilirler. Otelle aynı cadde üzerinde, yani "Annapolis street" adlı cadde üzerinde bulunuyor. Türk yemeklerinin bazılarını bulabiliyorsunuz. Yiyecek kısmında ayrıntılı olarak anlatacağım.

Otel'de çamaşır makinesi ve ütü imkanı bulunmuyor. Seyahat ütüsü edinebilirsiniz. Çamaşır için dışarıdaki kuru temizlemeciler kullanılıyor.
Otelin hijyeni konusunda, ne çok iyi ne de çok kötü olduğu yorumunu yapabiliyorum. Daha iyisi var mıdır bilemiyorum; çünkü çok temiz bir ülke değil. Bir şekilde yaşamınızı devam ettirebileceğiniz hijyen şartlarında bulunuyor. Ben kendim biraz fazla titiz olduğum için biraz zorlandım. Siz daha sorunsuz bir konaklama sağlayabilirsiniz belki. Gerektiğinde otelin temizlik görevlisini, ücret karşılığında çağırıp odayı temizletebiliyorsunuz. Güzel temizliyorlar. Arada bir odayı ilaçlatmanızı öneririm. Aksi halde; ülke genelinde, sıcaktan dolayı hamamböcekleri çok yaygın olduğu için odanızda devasa ve uçan, zıplayan bir hamamböceği ile karşılaşabilirsiniz :) Odayı temiz tutsanız da, kapının altından koridorlarda geceleri çıkan böcekler odanıza girebiliyor. Biz kapı altlarını bezlerle kapatmakta bulmuştuk çareyi. Otelde 1. katta lobi kısmında fare ile de karşılaşmıştık. Tüm bu böcek, fare gibi şikayetlerimizi lobiye bildirdiğimizde, abarttığımızı düşünerek dalga geçmişlerdi ve bize gülmüşlerdi. Bunun normal bir şey olduğunu, kapan olduğunu ve problemin bu şekilde çözülebileceğini söylediler. Onlar için alışılmış bir durum olmakta artık. Filipinlilere bunu anlattığımızda onlar için de normal bir durumdu, bizim için rahatsız edici bir durum olmasına şaşırıp gülümsüyorlardı. Hepsi için bir yorumda bulunamayacağım ama tanıştığım ve bu konuyu paylaştığım kişilerin tepkileri, durumun normal olduğuna yönelikti.Otelde internet sadece giriş katta lobide bulunuyor. Katlara internet istediğinizde ekstra ücret talep ediliyor. Daha sonra bizim lobide oturup interneti kullanmaya başladığımızı görünce internete şifre koydular ve şifreyi paylaşamayacaklarını belirttiler :) Ülkenin genel olarak internet bağlantısı da yavaş olduğu için, Türkiye ile internet üzerinden görüşmek hayli zor olmuştu. Filipinler ile de Türk telefon operatörlerinin konuşma paketi anlaşmaları bulunmuyor, dünya geneli için 60 dklık paketler bulunuyor, 40 tl civarıydı. Bittiğinde de, bilgilendirme mesajı gelmiyor. Filipin hattı kullandığımızda da Türkiye ile konuşmak avantajlı olmuyordu. Çok az iletişim kurmama rağmen, 300 TL üzeri telefon faturası ödedim, otel interneti kapattıktan sonra :). Otelin bu yöndeki tavrı, ciddi iletişim problemi yaşattı.


Otel 40 katlı bir binadan oluşuyor. Bölgenin en yüksek binalarından biri. Çevresinde tek alçak katlı binalar yoğunlukta. 20. katında kaldım, yukarıdan şehri izlemek güzeldi. Aşağıda fotoğrafları da paylaşıyorum. Otelin duvarları çok inceydi, aklıma deprem ve yıkılma ihtimalleri sık sık geliyordu pasifik bölge olduğu için :) Filipinlerin genelinde bina yapıları bu şekilde. Otelde 1 havuz, 1 spor salonu, hamam ve sauna, bilardo odası, teras katta olan havuzun kenarında cafe bar bulunuyor. Havuzun günlük temizlendiğini söylüyorlardı. Fakat havuza gittiğimde suyu hiç temiz göremediğim için kullanma imkanı bulamadım. İçerisinde hep toz, toprak, yapraklar vs. görünüyordu. Spor salonu, küçük bir salondan oluşuyor ve 22.00 sonrası kullanmak yasak. Sauna, hamam ve bilardo salonları da kapalı durumdadır. Bunun dışında kuaför ve masaj salonları bulunuyor. Bunlar aktif çalışıyor. Oteldeki masaj salonunu değil de, otelin yanındaki binada bulunan masaj salonunu öneririm. Oteldeki masaj salonu, hem pahalı hem de verilen ücrete değmiyor. Yan binadaki salonda en pahalı paket 15 TL civarı ve öncesinde yeşil çay ikramı vs veriliyor. Daha ilgililer ve hijyenik bir ortam.
       Otelde yurtdışından gelen birçok kişi bulunuyor, bundan dolayı sosyal çevrenizin gelişmesi açısından oldukça faydalı oluyor. Dil pratiği için ve farklı aksanları tanıma adına olumlu bir yanı bulunuyor.
Devamı için blogdaki diğer paylaşımlara bakabilirsiniz.
iletişim için: pdr.gamze34@gmail.com

Blogger tarafından desteklenmektedir.