Filipinler Seyahatim (yiyecekler)

YİYECEKLER

Genel tüketim, pirinç üzerine kuruludur. Kahvaltıda, öğle yemeğinde, akşam yemeğinde vs. her daim pirinç tüketiyorlar. Daha sert ve küçük taneli pirinç pilavı düşünebilirsiniz.
 Peynir, zeytin gibi kahvaltılık ürünleri bulmanız çok çok çok çok zor. Çünkü orada kahvaltı kültürü bulunmamaktadır. Bu tür yiyecekleri Türkiye'den götürmeniz sizin için faydalı olacaktır. Zaten orada kahvaltılık ürün bulursanız bilin ki çok fazla pahalı olacaktır. Yağışlı ve nemli bir bölge olmasına rağmen bizim Türkiye'deki sebzelerimizin neredeyse hiçbiri yetişmiyor. Orada fasulye, nohut, patlıcan vs. gibi yemekler bulamıyorsunuz malesef. Baharatı yaygın kullanıyorlar, güzel ve çok çeşitli baharatları var. Ben çok sevmiştim. Et ürünlerine çok rahat ulaşabiliyorsunuz. Helal et için satıcıdan bilgi almak istediğinizde çok rahat etin helel ya da helal olmadığını size söyleyebiliyor. Satış kaygısı yaşamadığı için Türkiye'deki gibi helal olmayan etleri size helal et olarak söylemiyorlar. Bu nedenle yemek istediğiniz yerde eti sorabilirsiniz. Green Hills'ta ve çevresinde helal yiyecekler olan restoranlar bulunuyor. Alışveriş merkezinin içinde İran Kebap Restoranı bulunuyor. Ürünleri helaldir. Yine alışveriş merkezi içinde "Yellow Cap" pizza restoranı bulunuyor. Ürünleri helal ve lezzetli. Tatlı ürünleri yemek isterseniz; bölgede "JCO" var. Bazı ürünleri helal, bazıları değil. Sorduğunuzda helal olanları öğrenebilirsiniz. Gayet nezih bir ortam. Tatlıları da gayet lezzetli.
JCO'daki tatlılar. En lezzeetlisiBölgede "Feta Turkish Restaurant" bulunuyor. Haftada 1 nohut yemeği, günlük mercimek çorbası, menemen, Türk usulü salatalar, Türk kebapları vs. bulunuyor. Her yemeğe ulaşamasanız da ağız tadına uygun birkaç bilindik yemek sizin için önemli ölçüde faydalı oluyor. Fetadan görüntüler: Sakin, Türklerin ve yabancıların takıldığı, hijyen kurallarına bölgedeki birçok yerden daha çok dikkat eden bir yer. Filipinlerde; okullarda, restoranlarda, iş yerlerinde vs. sabun kullanımı çok yaygın değil. Alışveriş merkezlerinde bulunuyor. Feta'da da peçete, sabun vs. her daim kullanılıyor. İçme suları çeşmeden değil, hazır sudan veriliyor. Bizzat kendim kontrol ettim. Yemek yapılan bölüme de girip gördüm. İçiniz rahat ederek girip yemeğinizi yiyebilirsiniz. Ücretler Türkiye ile aynı ya da Türkiye'den daha pahalı oluyor ama asla ucuz olmuyor bilginiz olsun :) Türk olmama rağmen ve 1 ay boyunca her gün Feta'ya gitmeme rağmen hiçbir şekilde yemeklerde indirime vs. de rastlamadım :)  Filipinler ucuz olabilir ama Türk restoran ve Green Hills çok da ucuz değil. Gerçi ben Filipinler'in yiyecek anlamında hiç ucuzluğuna rastlamadım. İçme suyu Türkiye'den daha pahalı. 1 lt. su Filipinler'de 2 TL civarı. Türkiye'de daha ucuz :) Filipinler'de çorbalar tam anlamıyla çorba isminin anlamını karşılıyor :) Derin bir tabak içinde birçok sebzenin iri taneli şekilde var olduğunu ve çorbanın daha sulu olduğunu düşünürseniz demek istediğimi anlayabilirsiniz sanırım :) Bu nedenle Feta'da bir mercimek çorbası içmek çok daha anlamlı hale gelebiliyor. Fakat çorba Türkiye'de 5 TL civarıyken Feta'da 15 TL. Dediğim gibi hiç de ucuz değil. Başka yerlerdeki Filipin çorbaları da 10 TL civarı. Kebap, 25-30 TL. civarı. Ucuz diye odaklamayın kendinizi lütfen, fiyatlar bu şekilde :) Kaldığınız yerde ocak varsa marketten; patates, yumurta vs. temin edebilirsiniz. Bilindik yiyecekler çok yok fakat patates bulunuyor. Kaldığınız yerde yapabilirsiniz. Tabi en mantıklısı Türkiye'den nohut, fasulye gibi ürünler götürmek belki de :).
Bardakta çorbalar almanızı öneriyorum. 15-20 adet götürmüştüm. Bir süre kullandım; hem maddi açıdan hem de kullanışlılık açısından çok iyi oluyor. Lezzeti evet çok iyi değil ama zaten yurt dışındaysanız hiçbir zaman damak zevkinize uygun yiyecek bulamıyorsunuz. O nedenle bardakta çorbanın lezzetsizliği görmezden gelinebiliyor. Yanınızda mutlaka ama mutlaka yiyecek götürün.


Filipinler'de en çok meyvelere hayran kaldım. İnanılmaz lezzetli, farklı meyveler ve bu meyvelerin kullanımıyla yapılmış ürünler bulunuyor. Soldaki ürünün adı "BUKO SALAD". Hayatımda yediğim en nefis ürünlerden biriydi sanırım :) Rastlarsanız mutlaka almalısınız.
Kesinlikle önerebileceğim bir içecekİçebileceğiniz, çok ağır olmayan, lezzetli bir içecek :)Pomelo

Greyfurt ve portakal tadı arasında bir tadı var. Hafif ve çok lezzetli. O kadar çok sevdim ki, uçak saatim yaklaşmasına rağmen koşar adımlarla markete gidip çantama birkaç tane attım ve Türkiye'ye getirdim :) Türkiye'deki yakınlarım da çok beğendiler. Türk damak tadına uygun bir tadı var.  

 Görüntüsüne aldanmayın, çok lezzetli bir meyve :) şekerli sakız gibi bir tadı var.


Bu meyveyi hiç sevmedim açıkçası. Bizim sebzelerden kabak tadı vardı :) yiyemedik. Ama markette meyve olduğunu söylediler, çok lezzetli diye önerdiler ama hiç sevmedik.


Muz kızartması
Lezzetli değildi,
kivinin tadsız hali diye düşünebiliriz.
Ağızda herhangi bir tad ve
koku bırakmayışı ilginç yanıydı :)
Muz kızartması da beğendiğim tatlardan biriydi. Fakat ağır bir tadı var. 1 muzun tamamını yemek ağır geliyor. İlk bakışta muz kızartılır mı ya? gibi bir algı oluştursa da denemeye değecek, güzel bir tadı var :)Filipinler'de meyvelerle her şeyin yapıldığına şahit olabilirsiniz :) Dünyanın en çok çeşitli meyvesi olan ülkelerden biridir diye sanıyorum. Harikaydı...


Devamı için blogdaki diğer paylaşımlara bakabilirsiniz.


iletişim için: pdr.gamze34@gmail.com


Blogger tarafından desteklenmektedir.