1-Stres Yönetimi Sunumu-Vali Muammer Güler Sosyal Bilimler Lisesi
STRES YÖNETİMİ


Vali Muammer Güler Sosyal Bilimler Lisesi' nde grup rehberliği kapsamında öğrencilere stres yönetimi hakkında konuştuk bugün. Stresin hayatımızda ne denli yer edindiğinden ve bizim üzerimizdeki bu hakimiyeti kırmanın yollarından bahsettik. Stres yöntemlerinden olan gevşeme ve meditasyon teknikleri onlar için çok farklı gelen etkinliklerdendi. Teorikte bırakmayıp uygulamalara yer vermiş olmamız, gençlerin aktif katılımını sağlamak adına önemli bir yoldu. Gençlerle bu konuyu hallettik, peki ya sizler?

Şimdi burda sizlerle de sunumun içeriği olan stres yönetimi konusuna değinelim ve stressiz bir hayata adım atalım. Ne dersiniz? 

Stresli bir toplumda yaşıyoruz. Okulumuzda, ailemizde, sosyal çevremizde, dışarıda bize stres veren birçok durumla karşılaşıyoruz. Stressiz bir an, ortam, yer biliyor musunuz? Düşünün, zihninizde endişe edebileceğiniz hiçbir şeyin olmadığı bir yer? Yok değil mi? Nereye gidersek gidelim endişelerimiz aslında bizimle. Stres her an bizimle olabileceğine göre bizim de bununla başa çıkmamız gerekiyor. Bu nedenle stres yönetimi kazanmamız gereken becerilerimiz arasındadır. Stresin bizim üzerimizde kurduğu bu hakimiyeti yenip kazanan taraf olmamız, kendimiz için yapacağımız en iyi şeylerden biri olacaktır. Kendimize söz geçirmeyi bilmemiz gerekiyor diye düşünüyorum. 

Stres Nedir?


Stres; bir duruma, olaya karşı bedenin verdiği psikolojik ya da bedensel bir tepkidir. Bu tepki aslında bir yanıt niteliği taşıyor. Savaş ya da kaç yanıtı verir ve kişiyi harekete geçirir. Harekete geçirici özelliğinden dolayı uygun seviyede olduğunda aslında faydalı olmaktadır. Fakat stres normalin üstüne çıktığında, engelleyici hali almaktadır. Örneğin; beden kilitlenip donma tepkileri gösterebilir, kişi dikkatini toplayamayabilir, aşırı stres kaynaklı hastalıklar ortaya çıkabilir. Stres aslında fizyolojik bir durumdur, bedende verilen savaş-kaç, donakal yanıtlarına göre fizyolojik tepkiler meydana gelmektedir. Örneğin; göz bebekleri büyür, sindirim hızlanır, kalp atışı ve solunum hızlanır. Tehlike geçtikten sonra da göz bebekleri küçülmeye, kalp ve solunum yavaşlamaya başlayarak normal hale dönüş olacaktır. 
Herkes için stres yaratan şey, özneldir . Kimi için aile ve okul stres kaynağıyken, kimi için de para ve işi stres kaynağı olacaktır. 

                                                           


                                            ASLINDA...


Endişelerimizi göze aldığımızda;
-%40’ının kesinlikle gerçekleşmeyecek şeyler olduğunu görürüz. Biz gereksiz yere korkmuş ve endişelenmiş olduğumu anlarız. Örneğin uçak bizim için bir stres kaynağı olabilir. Uçak kazalarıyla ilgili araştırma yaptığımızda ise, en az kazanın hava yoluyla yapıldığını görürüz. Aslında gerçekleşme ihtimali az olan bir durum için endişelenmiş olduğumuzu anlarız.
-%30’unun önyargılarımızdan ve değiştirmediğimiz kararlardan kaynaklandığını görürüz. Örneğin başarılı olduğunda sevilmeyeceğine dair önyargısı olan bir insan, başarısızlık yaşama ihtimaline karşılık yoğun bir stres yaşayacaktır. Başarısız olduğunda toplumda yer edinemeyeceğini düşünmektedir.
-Yaşadığımız stresin %12si ise gerçek risklerden değil, başkalarının sözlerinden kaynaklanmaktadır.
-%10luk kısmı sağlık problemleri kaynaklıdır. Endişelendikçe fizyolojik tepkiler artacağı için, beden zarar görecektir. Sağlık problemleri artış gösterecektir.
-Sadece %8lik kısmı gerçekten kaygı göstermek için bir nedendir. Gerçek bir risk, tehlike söz konusudur.

Aslında gereğinden fazla streslenmekte, endişelenmekteyiz.

                                      

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.