2-Stres Yönetimi Sunumu-Vali Muammer Güler Sosyal Bilimler Lisesi

Stres Hayatımıza Nasıl Yansır?

Bedensel ve psikolojik belirtilerle kendini gösterir.
Sağlık problemleri yaşanır ( Kalp, tansiyon, mide ülseri vs. ): Kalp atışlarının hızlı olması, hormonların normalden fazla salgılanması, sinirsel uyarıların fazla olması vücutta sağlık problemlerini meydana getirecektir. Stres yaşadığımız durumlarda Kortizol adlı stres hormonu salgılanır. Stres anı uzun süreli olduğunda, kortizol salgısı da uzun süreli olacaktır. Kortizol salgısının fazla olması mide ülseri gibi hastalıklara neden olacaktır.
Gerginlik ve kararsızlık: Panik halinden dolayı bocalama durumu söz konusudur.
Uyku ve sindirim problemleri yaşanır. Çünkü stres anında daha dinç olmamız için vücudumuz uyanık kalmak için sinyaller gönderir. Fizyolojik sistemler uykunun açık kalmasını sağlayıcı şekilde çalışır. Bundan dolayı kişi uyku problemleri yaşar. Vücudumuzun belli bölümleri kendini korumak için stres ve tehlike anında daha fazla çalışır. Bu sırada ihtiyaç duymadığı bedensel bölgelerde yavaşlama olur. Bu da gereken enerjinin, ihtiyaç duyulan organlara aktarılması şeklinde düşünülebilir. Yavaşlayan sistemler arasında sindirim sistemi de bulunmaktadır. Stres durumunun uzun süreli yaşanması, sindirim sisteminin uzun süreli şekilde yavaş çalışması anlamına gelmektedir. Bu da sağlık problemlerine yol açacaktır.
Panik ya da kayıtsızlık hali görülebilir. Bahsettiğimiz dona kalma tepkisidir.
Değersizlik, yetersizlik, güvensizlik duyguları görülebilir. Problemle başa çıkamadığını, çıkamayacağını düşünebilir. Kişi kendini çaresiz hissedebilir.
Mide bulantısı ve terleme
Nefes darlığı ve kalp çarpıntısı
Yorgunluk
Baş ağrısı

Stresle Nasıl Başa Çıkacağız?


1. Gevşeme egzersizleri ile

Stresle başa çıkma yöntemlerinden ilk olarak gevşeme egzersizine değinelim. Gevşeme egzersizlerini stres anında sizler de uygulayabilirsiniz, rahatlama sağlayacaksınız. Aşağıdaki yönergelere uyunuz.
-Gözlerinizi kapatın, burnunuzdan derin nefes alın. Burnunuzdan nefes almaya devam edin.
(Aşağıdaki yönergeler -yeterli süreye dikkat edilerek uygulanır.)
-10a kadar sayarak ellerinizi kasın. Gerginliği hissedin. Gerginliği, parmak uçlarınıza kadar hissedin. Ellerinizi sıkabildiğiniz kadar sıkın. (7-10 sn sonra) Şimdi gevşetin, gevşediğinizi hissedin ve bu şekilde 10-15 sn. durun.
-10a kadar sayarak kollarınızı kasın. Gerginliği hissedin. (7-10 sn. sonra) Şimdi gevşetin, gevşediğinizi hissedin ve bu şekilde 10-15 sn. durun.
[Sırasıyla aşağıdaki kas gruplarının da yukarıdaki yönergelere uygun şekilde çalıştırılması sağlanır.
-sırt ve mide dahil olmak üzere üst gövde, 
-Ayaklar ve bacaklar olmak üzere alt gövde,
-Omuzlar ve boyun,
-Yüz ( kaşlar, ağız çevresi, burun vs)]
(Bu şekilde, gevşeme ve kasılma arasındaki farkın anlaşılması sağlanır.)
-Son olarak, vücudunuzun tamamını gerin. Ayaklarınızı, ellerinizi, kollarınızı, alnınızı, gözlerinizi vs. tüm vücudunuzu aynı anda gerin. Sıkabildiğiniz kadar sıkın kendinizi. (10 sn. sonra) Tamam, şimdi gevşeyebilirsiniz. Bütün vücudunuz gevşesin, rahat bırakın kendinizi. Derin nefes alın. Vücudunuzdaki gevşemeye odaklanın, hissedebiliyor musunuz gevşediğinizi?
Bu tekniği gündelik hayatınızda kullanabilirsiniz. Stres anında vücudumuz kasılıyor ve biz ona kasılma sonrası gevşemesi gerektiğini bu teknikle öğretmiş oluyoruz. Psikolojimiz bedenimizi etkiliyorsa biz de bedenimizi kullanarak psikolojimize etki etmeyi onu kontrol altına almayı deneyebiliriz. Burnumuzdan nefes almamızın nedeni; ağız ve burun arasında kalan östaki borusu serin bir nefesle uyarıldığında beyne olumlu sinyaller göndermiş oluyor ve gevşeme için faydalı oluyor. Bunun dışında stres anında nefes darlığı yaşandığı için kanda yeterli miktarda oksijen bulunamamış oluyor.  Gereken oksijeni temin etmiş oluyoruz.
2. Spor Egzersizleri ile

3. Kafeini azaltarak

4. Düzenli beslenme ve düzenli uyku ile

5. Zaman yönetimi ile

6. Pozitif bakış açısı ile

7. Meditasyonlar ile  (Meditasyon tekniği ile ilgili ayrıntılar Vali Muammer Güler Sosyal Bilimler Lisesi Stres Yönetimi Sunumu-3' te açıklanmıştır.)Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.