4-Stres Yönetimi Sunumu-(Meditasyon Tekniği Ayrıntıları) Vali Muammer Güler Sosyal Bilimler Lisesi

7. Stres Yönetimi Tekniği- Meditasyon

 


Stres yönetiminde kullanılan etkili yöntemlerden biri de meditasyon yöntemidir. Meditasyonun birçok çeşidi vardır. Stres için en uygun olanı sizlerle paylaşacağım. Bu yöntemi öğrendiğinizde günlük hayatta rahatlıkla kullanabilirsiniz. Aşağıdaki yönergeleri uygulayınız lütfen. 

(Kendinizi rahat hissedeceğiniz bir meditasyon müziği açabilirsiniz. )

-Gözlerinizi kapayın. Rahat bir şekilde oturun. Burnunuzdan derin bir nefes alın. Size söylediklerimi yapmaya ve zihninizde canlandırmaya çalışın. Size bazı sorular soracağım, bu soruları zihninizde yanıtlamaya çalışın. Meditasyon sonuna kadar gözlerinizi lütfen açmayın.
-Stres yaşadığınız bir anı hatırlayın, zihninizde canlandırın. O ana dönün. 
(sorulacak sorularda düşünmek için zaman ayrılmalı.) 
O an neler olmuştu? Neler hissetmiştiniz? Zihninizden neler geçmişti? Stres yaşadığınızı, durumdan rahatsız olduğunuzu vücudunuzun hangi sinyallerinden anlamıştınız? Sık nefes mi alıyordunuz, kalbiniz hızlı mı atıyordu, karnınıza bir ağrı mı saplanmıştı, yüzünüz mü kızarmıştı? Vücut sinyallerinizi hatırlamaya çalışın.
Hala bunları yaşıyor musunuz?
-Şimdi tekrar «burnunuzdan» derin bir nefes alın. Ciğerleriniz nefesinizle dolsun ve ağzınızdan yavaşça bırakın. Bir kez daha…
-Şimdi o anki rahatsızlık halinizi, stresinizi; bir eşya, bir şekil, bir cisim olarak hayal etmeye çalışın. Bu şekli şimdi ellerinize alın ve o şekli oyun hamuru gibi yoğurun ve yumuşatın. İstediğiniz bir şekle getirin.
-Şimdi bu şekli mümkün olduğunca uzağa atın. Endişenizin, stresinizin uzaklaşıp gitmesini seyredin. Uzaklaşıyor… İyice uzaklaşıyor… O kadar uzaklaştı ki, artık onu göremiyorsunuz.
-Şimdi 5’ten geriye doğru sayın. Sonra gözlerinizi açabilirsiniz. 5-4-3-2-1.Şimdi hazır olduğunuzda gözlerinizi açabilirsiniz.

Nasılız? Biraz daha rahatlama hissettik sanıyorum.
Bu yöntemi günlük hayatınızda kullandığınızda stresinizi kontrol altına almada önemli bir adım atmış olabilirsiniz. 


iletişim için: pdr.gamze34@gmail.comHiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.