Yurt Dışında Dil ve Yüksek Lisans, Doktora Eğitimi (İngiltere-Amerika)Yurt dışında dil, yüksek lisans ve doktora eğitimi almak birçok gencin hayali aslına bakarsak. Peki bu eğitimleri alabilmek için hangi adımlardan geçmek gerekiyor, kriterler ve yapılması gerekenler neler? Hangi ülke daha iyi bir tercih olur ve o ülkede nelerle karşılaşırız? Dil, yüksek lisans ve doktora eğitimleri için İngiltere ve Amerika başta gelen ülkelerden olmaktadır.

İngiltere

İngiltere’de eğitimi, ana dili İngilizce olan kişilerden alıyor olmak büyük avantaj sağlamaktadır. Diğer ülkelerde ana dili farklı bir dil olan, İngilizceyi sonradan öğrenen kişilerden eğitim alınmaktadır, İngiltere bu yönden büyük avantaj sağlamaktadır. Bunun yanında İngiltere’nin kozmopolit bir ülke olması, birçok kültüre ve dile ev sahipliği yaptığı anlamına gelmektedir. Bundan dolayı ülke farklı kültürlerle bir arada yaşamaya alışkındır ve yurt dışından gidildiğinde yabancılık, dışlanmışlık, ayrımcılık vs. ile karşılaşılma ihtimali düşmektedir. Öğrenci sayısı özellikle Londra’da çok fazladır. Bu işin merkezlerinden sayılmaktadır. Mesafe olarak incelendiğinde ise; Türkiye’ye 3 saatlik uçuş mesafesindedir ve günde yaklaşık 10 uçuş seferi bulunmaktadır. Ülkemize yakın konumdadır. Uçak biletlerinin ücretleri uygundur. Bunun yanında; vize işlemlerinde problem çok fazla çıkmamaktadır. Kota, sonradan değişim, prosedürlerde engel vs. bulunmamaktadır. Terör olaylarından sonra bile herhangi bir zorluk çıkmamaktadır.
İngiltere’de dil eğitimi
İngiltere dil eğitimi açısından yüzyıllara varan tecrübeye sahiptir ve bu işin merkezi sayılmaktadır. 2 aylık kurs ücreti, her şey dahil (uçak, barınma, kurs, yeme, harçlık vs) yaklaşık +15.000 TL olmaktadır. Kış döneminde daha sakin ve fiyatları daha uygun olmaktadır. Dil pratiği yapmak açısından da yaz dönemi daha uygundur.
            Malta, İrlanda gibi ülkelerde de dil eğitimi alınabilmektedir. Bunların ücreti ise, 2 aylık yaklaşık olarak 6.000-8.000 Tl civarı olmaktadır.İngiltere’de yüksek lisans başvuru şartları

-İELTS sınavında 9 üzerinden 6-6.5 puan alınması gerekmektedir. Reading, Writing, Listening, Speaking bölümlerinden en az 6 puan alınması gerekmektedir. 6/9 puan TOEFL sınavında 70’e denk gelmektedir. Bu da Upper-Intermediate seviye İngilizce anlamına gelebilir. Sınavın zorluğu sübjektiftir, nesnel olarak zor ya da kolay yorumu yapılabilecek bir veri bulunmamaktadır. Sınavın ücreti biraz pahalı; 500 TL, 1100 TL olarak kullanılış amacına göre değişmektedir. Sınavın geçerlilik süresi 1 yıldır.
-Diploma notu, 2.00 ve üzeri olması gerekmektedir. Ne kadar yüksekse o kadar avantaj sağlayacaktır.
-CV
-Transkript
-Diploma
-Pasaport Kopyası
-Dil Sertifikası
-Lisede ve üniversitede yapılan çalışmaların listelenmesi gerekmektedir (Tez, spor, öğrenci topluluğu, yeterlilikler, araştırmalar vs.). Bu şekilde, öğrencinin üniversiteye katacağı şeyler olduğu imajı verilmelidir. Üniversite bu konuda ikna edilebilmelidir.
-2 akademik referans mektubu olmalıdır. Bu referans mektubunun dili İngilizce olmalıdır ve içeriğinde; referans olan kişinin imzası, adı ve soyadı, çalıştığı kurumun adı, adresi ve telefon numarası bulunması gerekmektedir. Referans olan hocaları gerektiğinde arayıp öğrenci hakkında bilgi almaktadırlar. Referans olan hocanın, uluslararası dergilerde makalelerinin bulunması ve hocanın itibar sahibi olması, öğrenci için avantaj sağlamaktadır.

            İngiltere’de yüksek lisans için kabul kriterleri
-Diploma notu: 3-3.5 civarı olması kişi için avantaj sağlamaktadır.
-Eğitim sürecinde yapılan çalışmalar ve katılan aktiviteler öğrenci için avantaj sağlamaktadır.
-Cv ve kişisel bilgiler: karakter özellikleri, üniversiteye katılmak istemenin nedenleri, sertifikalar, geçmiş eğitim süreci, üniversiteye katacakların, sosyal sorumluluk projeleri vs hakkında bilgiler olmalıdır. 1 sayfayı geçmemelidir. İngiltere akademik anlamda yapılmış olanlara daha çok önem vermektedir.


-IELTS şart ama kriter değildir. IELTS için şartı sağlayamayan kabul alabilir, derslere başlayamaz. IELTS şartını sağladıktan sonra derslere başlayabilir.
            Cambridge ile Oxford üniversiteleri, dünya sıralamasında ilk 5’te bulunmaktadırlar. Bu üniversitelere danışmanlık şirketleri aracılığı ile değil, bireysel olarak başvurmak gerekmektedir. Başvuru şartları internette bulunmaktadır. Online başvuru yapılmaktadır, gerektiğinde üniversite Skype programı üzerinden öğrenci ile mülakat yapmaktadır. Şartları ağırdır ve öğrencileri bünyesine zor kabul etmektedir. Danışmanlık şirketleri aracılığı ile başvurulduğunda hoş bir imaj çizilmemiş olmaktadır. Bu üniversiteler, öğrencinin kendisinin bireysel olarak başvurabilme yeterliliğine sahip olması gerektiğini düşünmektedirler. Diğer üniversiteler için böyle istisnai durum bulunmamaktadır. Danışmanlık şirketleri aracılığı ile başvuru yapılabilmektedir. Dünya çapındaki üniversiteler arasındaki sıralamada ilk 2.000’de olan üniversiteler, iyi üniversiteler olarak nitelendirilmektedir.
IELTS sonucu 4.5 için, 2 dönem (6 ay), 5.5 için 1 dönem (3 ay)  boş süre bulunmaktadır. Bu süre zarfında dil kursu takviyesi ile dil açığı kapatılabilmektedir. 4.5 sonuç bile yoksa, 3-6-9 ay kadar kurslar alınmalıdır. Tavsiye ise; İngilizce’de bir seviye atlamak için, yaklaşık 2-3 ay geçmesi gerekmektedir. Dilin, yerleşmesi ve pratiğinin sağlanması için gereklidir.


Vize için gerekenler
-         Üniversite kabul belgesi
-         Mali yeterlilik ispatı
-   Eğitim durumunu gösterir belge (12x9 pound hazırda olması gerekiyor, 40.000 TL)
Giderler
-         Eğitim: 9.000£-25.000£
-         Konaklama 400£-1.200£
-         Günlük harcama 300£-700£
-         Uçak bileti 150 TL-800 TL
1 yıllık yüksek lisans programı yaklaşık olarak 22.000£, yani 100.000 TL olmaktadır.
»4.12 TL’dir.

İngiltere, çok zor şartlarla burs vermektedir. Dahi seviyesinde olunmalıdır. Yalnız buna rağmen İngiltere’nin avantajı, yüksek lisans programının 1 yıl sürmesidir (Amerika’da 2 yıl sürmektedir.).

Amerika

Dünya’nın en seçkin, en iyi, en çok tercih edilen okulları burada bulunmaktadır. Burs olanakları fazladır ve İngiltere’ye göre daha esnektir. Mezuniyet sonrası çalışma imkanı fazladır. Open Doors 2015 raporuna göre, Amerika 1700’den fazla üniversitede mastır ve doktora programı imkanı sunuyor. 974,926 uluslar arası öğrenci Amerika’da okuyor. 10.724 Türk öğrenci, Amerika’da eğitim görüyor. Türkiye 13. Sırada bulunuyor. Her bölüme ve her ekonomiye göre mastır programı bulunmaktadır. Amerika’da yaşayan Türk öğrencilerin %50’si mastır veya doktora eğitimi almaktadır. Dünyadaki ilk 500 üniversitenin 150’si Amerika’da bulunmaktadır. Türkiye TopUniversity listesinde ilk 300 ile 500 arasında bulunmaktadır. Çok aşağılarda kalmıştır. Amerika, yurt dışından gelen öğrencileri de kapsayan bir burs programı belirlemiştir. İngiltere’ye göre çok daha kolay burs vermektedir.
            Ful Bright Burs Programı
Amerikan devletinin öğrencilere verdiği burs imkanıdır. Türk öğrenciler de bu imkandan yararlanabilmektedir. Karşılıksız bir burstur. Yıllık 50.000 $ vermektedir. 26 Mart, başvuru tarihidir. Burs başvurusu için Amerika’da bir üniversiteden kabul almış olmak gerekiyor.

Amerika’da eğitim alabilmek için;
-4 üzerinden 3.00 ve üzeri not  
-Başvuru aşamasında TOEFL
-Seçim aşamasında GRE ve GMAT (Başlangıç aşamasında gerek yok)
   2 yıl sonrası için başvurular yapılmaktadır. Şimdi başvurulduğunda, 2 yıl sonrası için geçerlidir. Üniversiteyi Amerikan hükümeti değil, kişinin kendisi belirlemektedir.
     Mülakatta kişinin bilgili gözükmesi gerekmektedir. Ders, bölüm, şehir, ders veren hocalar vs. hakkında bilgili olması gerekmektedir. Bu kişi hakkında; hazır, çalışkan, istekli imajı vermektedir.
TEOFL puanı, toplamda 120’dir. Her bölümden en fazla 30 puan alınmaktadır. Bu bölümler; Reading, Listening, Writing, Speaking’tir. Sınavdan toplamda en az 75-80 puan almak gerekiyor. Amerika genelde TOEFL sınavına bakıyor. İELTS sınavından da 6.5 puan almak gerekiyor.

Mezuniyet Sonrası İşe Alım
Amerika’da mezuniyet sonrası çalışmaların normal süresi; sistem bölümleri için 29 aydır. Sosyal ve eğitim amaçlı Amerika’da bulunmak isteniliyorsa, 18 ay kadar kalınabilmektedir. Süre bittikten sonra, çalışılan kurum tekrar iş teklifi ederse vize için yeniden başvurulur. Buradan anlaşıldığı üzere; vize almak devlete değil, çalışılan kuruma ve iş bulmaya bağlıdır.
            Green Card
Amerika dünya genelinde insanlar arasında seçim yapar. Bu kişilerin; eğitim düzeylerinin minimum lise mezunu olmasını ve bir işte 2 yıl çalışmış olmasını ister. Green Card alanların ücretini Amerikan hükümeti öder. Yalnız bu konuda dikkatli olunmalıdır; çünkü birçok dolandırıcı insanları Green Card vermek için dolandırmaktadır. Bu kişiler başvuruda ücret istemektedirler ve bu ücret 1.000-1.500 TL’ye kadar varmaktadır. Normalde Green Card için yalnızda 50 TL gerekmektedir.

            Yurt dışında dil kursuna gitmek ne avantajlar sağlamaktadır?

-Motivasyon sağlıyor.
-Herkesin İngilizce konuşuyor olması pratik imkanı sağlıyor.
-Yurt dışına çıkmış olma ve farklı kültürlerle tanışmış olma fırsatı sağlıyor.
-Yurt dışına çıkıldığı için birçok zorlukla karşılaşılabiliyor ve normalden daha fazla maddi gelir kaybı oluyor. Bu nedenlerle dil eğitiminin ve emeğin karşılığının alınması gerektiği düşünülüyor. Bu da öğrenciye motivasyon sağlıyor.
- Daha hızlı TOEFL ve GRE seviyesi yükseltme imkanı
-Dil kursuna önceden gidenlerin tecrübelerinden faydalanma imkanı
-Yurt dışında yüksek lisans ve doktora düşünülüyorsa, bölümü ve üniversiteyi bizzat görerek ve okulla görüşerek seçme, hocalarla direkt görüşerek kabul ve asistanlık imkanı


iletişim için: pdr.gamze34@gmail.com


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.