ÇOCUĞUN TOPLUMSAL KURALLARI ÖĞRENDİĞİ YER, EVİDİR.


    Çocuklarımızın evde, dışarıda, okulda görgü kurallarına göre davranmasını isteriz. Aksi olduğunda da bir telaş kaplar ebeveynleri. Çünkü toplumda yaşamak, var olmak, dışlanmamak için uymamız gereken ortak kurallar vardır. Peki bu kurallar nasıl kazanılır?

    Evet sözel olarak öğretmek bir seçenektir fakat model olmak hepsinden üstün bir öğretme seçeneğidir. Çocuk gördüğünü benimser, model alır. Bu sebeple çocuğa toplumsal kurallar öğretilirken ilk olarak kendimizden başlamalıyız, örnek olmalıyız, kendi davranışlarımızı gözden geçirmeliyiz. 

    Saygıyı öğretiyorsak ilk olarak saygı göstermeliyiz, dinlenildiğini hissettirmeliyiz, konuşurken göz teması kurmalıyız, seçim yapmasına izin vermeli ve onu kendi kararlarımız için zorlamamalıyız, istenmedik davranışlarda bulunduğunda kırıcı ifadeler kullanmamalıyız, onun fikirlerini önemsemeli ve onunla günlük olaylarımızı paylaşabilmeliyiz (yaşına uygun şekilde). 
      Çocuk; saygıyı, sevgiyi, ahlakı ve kuralları görerek öğrenir. Kendimizi düzenleyelim, model olalım. Yatmadan önce iyi geceler denilmesi, hasta olunduğunda geçmiş olsun denilmesi, uyuyan kişinin yanında sessiz olunması, eşyaların izin alınarak kullanılması, diş fırçalanması, kitap okunması, teşekkür etmek, özür dilemek ve nice örnek... Bunlar model alarak, görerek kazanacağı davranışlardan.

 "Dedigimi yap, yaptığımı yapma!" sözü ne kadar işlevsel? Düşünelim... 🌺🌺


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.